Půjčit si? A od koho?
2.2.2019Jakkoliv je náš stát nazýván sociální, neznamená to ani v nejmenším, že by se o každého svého občana staral natolik, aby si tento žil jako v bavlnce. Sociální stát znamená nanejvýš tak to, že má člověk kde hlavu složit, do čeho se obléct a čeho se najíst, jakkoliv ani toto ještě není garantováno vždy a všude.
Na vše ostatní si takový člověk, který se dostane do obtíží, může nechat zajít chuť. Protože stát není dojná kráva.
Obyčejný člověk se musí smířit s tím, že ho v této zemi jenom nenechají umřít hlady na ulici, a i pro toto musí vyvinout alespoň nezbytné množství snahy. Když pak chce něco navíc, musí si na to zkrátka vydělat. Nebo si přijít k penězům jinou cestou, nepřipadá-li z nějakého důvodu výdělek v úvahu.
Jenže co si má počít člověk, který se dostal do finanční tísně a neví kudy kam? Třeba proto, že v jeho dosahu nikdo žádný přivýdělek pro někoho jako on nenabízí, nebo proto, že je už i tak vytížený natolik, že už víc než pracuje pracovat nemůže?
Pokud se takový jedinec nemůže ještě více uskromnit, něco rozprodat nebo z toho vybruslit jiným způsobem, nezbývá mu, než si potřebné prostředky někde od někoho půjčit.
Což se snadno řekne, ale daleko hůře udělá. Protože víte, na koho byste se v takové situaci obrátili vy?
– Na příbuzné, přátele, kolegy nebo jiné známé? Jistě, ta možnost tu je. Ale jste si jisti, že vám půjčí? Že na to budou mít a budou tak chtít i učinit? Osobně bych na to raději spíše nesázel.
– Na banku? Tady je jisté, že ta na to bude peníze mít. Ovšem že by prahnula půjčit kdekomu, tím spíše pak člověku v nouzi, to bych netvrdil. Zejména když už si takový žadatel stihl poškodit pověst nějakým tím zápisem v registru dlužníků.
– Na nebankovní finanční společnost? BINGO!
Nakonec jste na to kápli. Půjčit si můžete právě od nebankovního sektoru, který je tu právě pro takové lidi v nejvyšší nouzi. Který se zase až tak nestará o nějaké zápisy v registrech, který se nešťourá v tom, zda člověk vydělává dost a z čeho chce případnou půjčku splácet.
Pokud máte hluboko do kapsy a chcete si půjčit rychle a bezproblémově větší obnos peněz, třeba takovou americkou nebankovní hypotéku.
Jistě, ani ta nespadne člověku automaticky do klína. I o tu se je třeba zasloužit, ovšem požadavků kladených na takového žadatele je tu věru jenom minimum. Stačí být plnoletý, dát za půjčené peníze do zástavy nějakou nemovitost a logicky později půjčené peníze zase splatit.
Což je ale rozhodně příjemnější, než se plazit po kolenou před známými nebo před bankéři. U kterých by i tak bylo otázkou, zda by nakonec pustili chlup.