Šlo by to i bez kofeinu
23.9.2023
Není čaj jako čaj
Když k vám na návštěvu zavítá někdo z příbuzných a známých, anebo objednaný řemeslník či úředník, bývá zvykem nabídnout čaj nebo kávu. Jde o zdvořilé gesto, kterým rozhodně nic nepokazíte. Pokud návštěva teplé nápoje odmítne, jsou i další možnosti, jak nabídnout něco k pití, například minerálku nebo džus, ovšem posezení nad horkým šálkem má své osobité kouzlo a obvykle svádí k alespoň krátké rozmluvě.
Zvolí-li si někdo přece jen čaj, můžete nabídnout ten klasický černý či zelený s obsahem kofeinu (teinu), ale šlo by to i bez kofeinu. Ne vždy se ovšem hodí čaje ovocné, zejména v zimním období, protože spíše organismus ochlazují, a bylinkové čaje zas každému nemusí vyhovovat svou svéráznou chutí a vybírat mezi bylinkami tu pravou je někdy docela náročné.
Toto je vhodná chvíle pro Rooibos čaj. Je to jeden z nejoblíbenějších bezkofeinových čajů na trhu, který lze podávat komukoli a kdykoli, při sváteční příležitosti i o všedních dnech. Vyniká výraznou, zvláštní medovou příchutí a kromě toho, že je lahodný i bez oslazení, nálev vytvoří velmi působivou červenohnědou barvu.
Není kafe jako kafe
Milovníci kávy, kteří se také vyhýbají kofeinu, však nemusí být závislí pouze na mleté pražené kávě bez kofeinu, mnohem zdravější variantou bezkofeinové kávy je káva obilná. Připravíte ji kombinací cikorky (čekanky) a praženého mletého žita. Existuje také káva Ájurvédská, připravená z pražených rozemletých kořenů adaptogenních bylin, například Vitánie snodárné (Ashwagandhy) nebo Bacopa monieri (Brahmi).
Požitek z kávy bez kofeinu si můžete dopřát v interiéru i venku na zahradě a absence kofeinu vás posune blíže ke zdravému způsobu života. I bez kofeinu lze žít a „normálně“ fungovat, chce to jen více se zajímat o zdravou výživu, tedy o to, co si pokládáte na talíř a následně vkládáte do úst.